Rádi vám poradíme: + 421 948 421 003 | elektronkazoltan@gmail.com
Na čo myslieť pri kúpe klimatizácie?
Klimatizácie sú v dnešnej dobe veľmi obľúbeným vybavením, ktoré vám pomôže spríjemniť horúce dni. Ako by ste ho mali vyberať?
So správne nastavenou úrovňou teploty a vlhkosti sa dá pomocou klimatizácie v miestnosti vytvoriť príjemná klíma aj v sparných letných dňoch. Klimatizácia dokáže vzduch okrem ochladzovania aj ohrievať, odvlhčovať alebo ventilovať. Je len na vás, koľko chcete do klimatizácie investovať, od ceny sa odvíja výkon, vybavenie i samotný dizajn.
Najprv sa zorientujte v druhoch
Nástenná klimatizácia je systém delený z dvoch i viac častí, ktoré sú prepojené medeným potrubím. Tento typ vyniká svojou vysokou účinnosťou a úsporou energií. Kazetová klimatizácia je umiestnená v stropných paneloch najčastejšie vo verejných budovách alebo kanceláriách. Kanálová klimatizácia sa umiestňuje mimo ochladzovaný priestor a vidíte z nej len mriežku. Parapetné vzhľadom pripomínajú mobilné klimatizácie, no ide o dvojdielnu jednotku spojenú mäkkým potrubím. Ako vybrať správnu klimatizáciu do vašej domácnosti?
Výkon klimatizácie je podstatný
Pri výbere klimatizácie nezabúdajte na výkon, ktorý je alfou a omegou ochladenia celej miestnosti a odvíja sa od parametrov ako veľkosť priestoru, orientácia, počet okien či typ miestnosti. Prúdiaci vzduch by sa mal bez problémov dostať do celej miestnosti. Vonkajšia a vnútorná jednotka by od seba nemali byť príliš vzdialené. Tento fakt zjednoduší montáž a zabráni zbytočným tepelným stratám. Neprehliadnite údaje o spotrebe, nie je klimatizácia ako klimatizácia!
Cena klimatizácie (ne)rozhoduje
Chystáte sa zaobstarať si klimatizáciu, no cena by nemala byť vaším hlavným kritériom výberu. Kvalitné značkové klimatizácie ponúkajú záruku, montáž alebo servis, mnohé technické výdobytky a excelentný dizajn. Moderné klimatizačné jednotky nemusia len ochladzovať ovzdušie, často majú mnoho ďalších skvelých funkcií. Väčšina moderných klimatizácií poskytuje aj vykurovanie, časovač, rôzne typy filtrov alebo nastavenie jednotlivých módov pre vaše dokonalé pohodlie. Je len na vašom rozhodnutí, aké vlastnosti od klímy požadujete.
Doprajte si modernú klímu, ktorá zvýši váš komfort bývania
Aj dizajn hrá rolu! Moderná klimatizácia dávno nie je len biela škatuľa, môže svojím vzhľadom dokonale dotvárať interiér. Nechajte si pri výbere klimatizácie poradiť od odborníkov zo spoločnosti elektronka.sk, ktorí majú s jednotlivými typmi bohaté skúsenosti a radi vám pomôžu vybrať ten pravý produkt do vašej domácnosti. Táto investícia sa vám rozhodne oplatí!
Nie je inštalácia ako inštalácia - Inštalácia klimatizácie
Prečo je kvalita inštalácie tak dôležitá? Viac ako 90% technických problémov je spôsobená zlým návrhom zariadenia, pri doprave alebo nekvalitnej inštalácii. Nekvalitná montáž môže negatívne ovplyvniť životnosť zariadenia a jeho účinnosť...
Viac ako 90% technických problémov klimatizácií je spôsobeným zlým návrhom zariadenia, pri doprave alebo nekvalitnej inštalácií. Nekvalitná montáž klimatizácie môže negatívne ovplyvniť životnosť zariadenia a jeho účinnosť.
Aby klimatizácia aj po rokoch spoľahlivo, bezpečne a efektívne fungovala, je dôležité, aby inštaláciu a uvedenie klimatizácie do prevádzky vykonala odborná firma s použitím kvalitných materiálov.
Pred začiatkom samotnej inštalácie je potrebné zistiť:
• Správne navrhnutie vhodného systému pre danú lokalitu, vhodne zvoliť typ vnútorných jednotiek, eliminovať zbytočné predimenzovania alebo poddimenzovania výkonu zariadenia pre daný priestor (aplikáciu).
Správnosť návrhu by Vám mala zabezpečiť optimálne prevádzkové podmienky a ideálnu účinnosť prevádzky.
V priebehu vlastnej inštalácie je dôležité najmä:
Dodržať odstupové vzdialenosti od prípadných prekážok brániacich prúdeniu vzduchu okolo jednotky, respektíve na vzdialenosti medzi vnútornou a vonkajšou jednotkou vo zvislom i vodorovnom smere – tie sú vždy určené návodom pre inštaláciu. V prípade zmien smeru vedenia je potrebné počítať s určitým radiusom ohybu zväzku. Nikdy pri montáži nesmie dôjsť k zalomeniu potrubia (obr. 1). Odporúčame používať „ohýbačky", s ktorými dosiahneme plynulý obluk.
Používať zodpovedajúcu tepelnú izoláciu, najmä vo vonkajšom prostredí (obr. 2). Pri použití nekvalitnej tepelnej izolácie vzhľadom k poveternostným podmienkam a UV žiareniu dochádza k rozpadu izolácie a tým k zníženiu výkonu zariadenia a vyššej energetickej náročnosti prevádzky (obr. 3).
Udržať úplnú čistotu vnútra trubiek, do rúrok sa nesmie dostať prach, olej, ani voda (obr. 4) – skúsení montážníci vykonávajú zváranie rúrok zásadne „ pod dusíkom" ( v priebehu zvárania je do trubiek pustený interný plyn) a v prípade prerušenia práce rúrky nechávajú zaslepené. Pri systémoch s väčším priemerom potrubia je používanie „dusíka" samozrejmosťou.
Po dokončení montáže a napojení potrubia vykonať celkové prečistenie okruhu dusíkom z tlakovej nádoby, vedeným cez montážnu elektronickú jednotku a následne vykonať tlakovú skúšku, ktorou je overená tesnosť potrubných rozvodov.
Pomocou vákuovej pumpy vykonať starostlivé vyvákuovanie potrubia, odčerpanie vzduchu až na vákuum ( podtlak by sa mal udržať bez poklesu aspoň 10 minút) – tým je zaistené, že sú z potrubia odstránené všetky látky ( vlhkosť, vzduch, dusík...), ktoré by mohli ovplyvniť vlastnosti chladiaceho média a tým aj funkciu celého zariadenia – tu je potrebné si uvedomiť, že dôsledkom cudzích látok v chladive môže byť poškodená klimatizácia.
V prípade potreby doplnenia chladiva nad rámec základnej náplne (množstvo náplne je uvedené v inštalačnom manuáli). Po vyššie uvedených činnostiach a kontrolách je možné otvoriť ventily a jednotku spustiť a skontrolovať prevádzkové parametre. Ak tlak nedosahuje požadované hodnoty, je nutné doplniť okruh chladivom z tlakovej fľaše tak, aby v okruhu boli dosiahnuté optimálne pracovné hodnoty.
Inštaláciou to však ale nekončí – ak chceme, aby klimatizácia aj po rokoch spoľahlivo a efektívne chladila/kúrila, je potrebné mať na pamäti, že je dôležité nielen ju správne namontovať, ale tiež je potrebné ju pravidelne a kvalitne servisovať – okrem čistenia či výmeny filtrov je potrebné pravidelne kontrolovať náplň chladiva a prevádzkové parametre a stav jednotlivých, najmä pohyblivých komponentov, rovnako je potrebné kontrolovať čistotu výmenníkov oboch jednotiek.
Čistenie a údržba klimatizačného zariadenia
Čistenie a pravidelná údržba klimatizačných zariadení je dôležitá z viacerých hľadísk. Znečistené zariadenia môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie, môžu zapáchať, chýbajúca údržba môže spôsobiť aj poruchu klimatizačného zariadenia...
Dôležitosť čistenia, údržby
Vnútro vnútornej jednotky klimatizácie – vplyvom neustáleho kondenzovania pár – pri prevádzke chladenia je vlhká, čo vyhovuje rozmnoženiu baktérií, vírusov a húb. Tieto choroboplodné patogény zapáchajú, v extrémnych prípadoch môžu byť príčinou ochorení dýchacích ciest, preto je účelné udržiavať klimatizáciu čistú. Výrobcovia vyvíjajú stále nové a nové nátery na potlačenie vzniku baktérií a húb. Takýmto náterom je napríklad strieborný náter Samsungu na vzduchových filtroch a výmenníkoch tepla.
Druhou príčinou, prečo je dôležitá pravidelná údržba a čistenie, je zabezpečenie funkcie a schopnosti zariadenia. Vnútorné jednotky klimatizačných zariadení vplyvom svojej činnosti spôsobujú cirkuláciu veľkého množstva vzduchu, ktorý vracajú do miestnosti prúdením cez chladiace alebo vyhrievacie telesá (výmenníky tepla). Výmenník tepla musí byť dostatočne veľký, aby zariadenie bolo schopné dodávať želaný výkon, pritom ale nesmie byť príliš veľký, lebo by tým klimatizácia pôsobila negatívne na estetické požiadavky.
Schodnou cestou je vytvorenie výmenníka z husto usporiadaných platní, ktoré hoci spĺňajú obidve podmienky, ale na platniach – kvôli ich hustému usporiadaniu - sa zachytáva určité množstvo čiastočiek prachu a chlpov. Cez upchaté platne vzduch nemôže bez prekážky prúdiť, čo nakoniec vedie v chybnému fungovaniu klimatizácie. Hoci prachové filtre vnútorných jednotiek klimatizácie zachytia veľké množstvo nečistôt, na lamelách výmenníkov tepla sa ale usadí veľa špiny, čo časom znižuje efektivitu zariadenia a zvyšuje spotrebu prúdu.
Z hľadiska prevádzkovej funkčnosti je práve tak dôležité aj čistenie vonkajšej jednotky zariadenia. Vonkajšia jednotka zabezpečuje cirkuláciu oveľa viac znečisteného vzduchu z ulice, preto sa môže ľahšie zašpiniť, ako vnútorná jednotka. Chĺpky z kvetov topoľov môžu na lamelách výmenníka tepla vonkajšej jednotky vytvoriť skutočný koberec, ktorý je schopný celkom uzavrieť cestu vzduchu. Ak vzduch nemôže ochladzovať výmenník tepla vonkajšej jednotky, môže to viesť k vážnej poruche, preto je dôležité, aby sme ho pri údržbe skontrolovali.
Pri čistení je potrebná aj kontrola parametrov stroja, ako aj hodnôt tlaku, čo technici vykonávajú pomocou tlakomerov a teplomerov, aby sa zistilo, či klimatizácia pracuje na správnom pracovnom bode, a funkčné parametre sú v intervale požadovaných hodnôt.
Priebeh čistenia klimatizácie
Čistenie klimatizácie začína vyčistením vnútornej jednotky, ktorej výmenník tepla vo vypnutom stave dôkladne postriekajú dezinfekčnou kvapalinou, (ktorá sa dá obyčajne zaobstarať vo forme spray-a). Kvapalina potrebuje čas (obyčajne 10-15 minút), aby vyvinula svoj dezinfekčný účinok v každom drobnom kúte výmenníka tepla. Zariadenie sa potom zapne a necháva sa v chode, čím kondenzovaná para z výmenníka zmyje dezinfekčnú kvapalinu aj do potrubia pre odvádzanie kondenzovanej vody.
Kým dezinfekčný prostriedok pôsobí, môžeme siete vnútorných prachových filtrov umyť mydlom v tečúcej vlažnej vode, a potom po dôkladnom vysušení vrátiť do vnútornej jednotky. Ak zariadenie obsahuje aj iné citlivé vložky do filtrov (napr. plazmový filter), tieto čistíme vždy podľa návodu na použitie daného zariadenia.
Môžu sa vyskytnúť extrémne znečistené vnútorné jednotky, pre ktorých vyčistenie treba demontovať celé zariadenie, ktoré treba potom na vhodnom mieste rozobrať a vyčistiť.
Čistenie vonkajšej jednotky obyčajne prebieha stlačeným vzduchom pri vysokom tlaku, ktorý sa fúka medzi lamely výmenníka v smere opačnom, ako je smer prúdenia vzduchu, dopravovaného vonkajším ventilátorom, a tak sa usadený prach alebo chĺpky dajú vytlačiť z výmenníka. Podstatou je, aby výmenník tepla vonkajšej jednotky bol pre vzduch priechodný, a tak, keď sa to vykonalo, dá sa považovať čistenie vonkajšej jednotky za ukončené.
Kto má vykonať čistenie?
Ak skúmame spôsob čistenia, v skutočnosti sa nejedná o zložitú prácu, ale ak za základ považujeme použité chemické látky, často ťažko prístupnú vonkajšiu jednotku, alebo nástroje údržby, predsa doporučujeme čistenie a údržbu klimatizácie zveriť odborníkom. Odborníci, alebo odborný servis disponuje skúsenosťami, a obratnosťou v čistení, pri nedostatku čoho môže laik utrpieť aj úraz. Výrobcovia rovno predpisujú v záručných podmienkach vykonávanie údržby znalými pracovníkmi, preto je silne doporučené zveriť túto prácu odborníkom.
Popri odborníkoch môžeme niektoré kroky čistenia aj sami vykonať podľa postupu, uvedeného v návode na používanie. Takými sú napríklad vybratie jemne tkaných sietí na filtrovanie vzduchu , ktoré sa nachádzajú v každom klimatizačnom zariadení a ich umytie. Tieto siete slúžia na zachytávanie chlpov a nečistôt väčších rozmerov, ďalej prachu a robia na tomto poli veľmi dobré služby, lebo zabraňujú upchatiu výmenníkov tepla vnútornej jednotky.
Ako často čistiť?
Výrobcovia predpisujú čistenie raz až dvakrát ročne. Údržbu a čistenie zariadení je účelné vykonať pred každou klimatickou sezónou, resp. po jej ukončení. Veľkou prednosťou čistenia pred sezónou je, že príchodom leta nemusíme čakať na servis, ďalej predídeme „státiu v rade" kvôli preťaženosti odborníkov alebo servisov.